Zespół Szkół w Urszulinie

Porządkowanie cmentarza

Utworzono dnia 25.10.2023

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy udajemy się na cmentarz, zapalamy znicz, kładziemy wieniec – jako symbol, że pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli na zawsze. Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością. Akcja sprzątania grobów jest okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli, ale także okazją do zadumy nad własnym życiem. Dzięki takim akcjom młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku do tradycji . Koniec października powszechnie kojarzymy ze zbliżającymi się Zaduszkami, z obowiązkiem oddania należytej czci tym, którzy odeszli na zawsze.

W ostatnich latach tradycja porządkowania grobów znacznie przybrała na sile. Dbając o stare nekropolie, wiele osób udziela się społecznie, by na terenie cmentarnym nie było opuszczonych mogił. Szkolny Klub Wolontariatu właśnie spełnił swój obowiązek.

W dniu 24 października 2023 Szkolny Klub Wolontariatu Zespołu Szkół w Urszulinie pod opieką pani Anny Paciorkowskiej oraz Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk wraz z pracownikami urzędu/ zorganizował akcję „sprzątania cmentarzy”. Tym razem zaopiekowano się Prawosławnym cmentarzem w Wytycznie oraz Pomnikiem poległych żołnierzy KOP.

Wolontariusze grabili liście i czyścili nagrobki, usunęli wypalone znicze i wieńce złożone 27 września  podczas obchodów 84 rocznicy bitwy pod Wytycznem. Pracownicy urzędu gminy wycinali zakrzaczenia, które młodzież uprzątnęła, a następnie  wyczyściła i pomalowała ławki w okolicy cmentarza.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem naszych Wolontariuszy. Uczniowie bardzo ciężko pracowali, wykazali się ogromnym zaangażowaniem,  kreatywnością, zaradnością i odpowiedzialnością.

Jest nam niezmiernie miło, że we wszystkich akcjach porządkowych organizowanych przez SKW na terenie gminy Urszulin zawsze możemy liczyć na pomoc pracowników Urzędu gminy i bezpośrednie zaangażowanie pana Wójta Tomasza Antoniuka.

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu Anna Paciorkowska.

Fotografie wykonano i obrobiono z zastosowaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"

Sprzątamy cmentarz

Utworzono dnia 25.10.2023, 09:56